مطلب تازه

نصب کاغذ دیواری بر روی کاغذ دیواری

نصب کاغذ دیواری بر روی کاغذ دیواری

چنانچه طرح کاغذ دیواریتان قدیمی شده و حس رضایت بخشی به شما نمی دهد، زمان آن رسیده است تا با نصب یک کاغذ دیواری جدید، تحولی اساسی در منزل خود ایجاد کنید. در این زمان سوالی که مطرح میشود این است که آیا میتوان کاغذ دیواری جدید را بر روی کاغذ دیواری قدیمی نصب نمود؟ جواب این سوال مثبت است. در واقع شما میتوانید ماغذ دیواری مد نظر خود را بر روی کاغذ دیواری قدیمی خود نصب نمایید اما باید چند عنصر را مد نظر قرار دهید.

تماس با ما
از نو

تاریخچه کاغذ دیواری

تاریخچه کاغذ دیواری

لینک عکس

آنچه از تاریخ بر می آید این است که در حدود 4000 سال قبل از میلاد ، اولین شکل شناخته شده از "کاغذ" با نام پاپیروس مصری ثبت شده است. این در حالی است که کاغذ دیواری برای اولین بار در چین باستان متولد شد، و چینی ها نیز به نوعی مخترع کاغذ محسوب میشوند و حدود 200 سال پیش از میلاد کاغذ برنج را بر روی دیوارهای خود می­چسباندند. در سال 105 پس از میلاد یکی از درباریان چین توانست از ضایعات پارچه، کاغذ را به شکل مدرن تری ایجاد کند و این تولید همان چیزی است که امروزه آن را با اسم کاغذ دیواری میشناسیم. در قرن 8 میلادی ، چندین چینی که به اسرات اعراب درامده بودند، روش تولید کاغذ را به اعراب آموختند و همین امر باعث شد تا این مهارت در سراسر خاورمیانه گسترش یابد. سپس در قرن 10 ، اعراب الیاف کتان را جایگزین حصیر و بامبو کردند و توانستند کاغذی به مراتب باکیفیت تر و ریزتر ایجاد کنند. در طول قرن 12، ساخت کاغذ در سراسر اروپا نیز گسترش یافت.

نخستین ساخت های اروپا به سال 1418 مربوط می­شود و طرح آن یک طرح مذهبی بود که امروزه با عنوان "مریم مقدس" شناخته می شود. این طرح هم اکنون در کتابخانه سلطنتی در بروکسل قرار دارد. این نوع روش چاپ ممکن است همان روشی باشد که چینی ها نیز از آن استفاده می­کردند. در سال 1481، Jean Bourdichon به دستور شاه لوئیس یازدهم 50 رول کاغذ را با طرح فرشتگان با زمینه آبی چاپ کرد. در واقع شاه لوئیس کاغذ دیواری های قابل حمل سفارش داد تا بتواند آنها را با خود از قلعه ای به قلعه دیگر جابجا کند. برخی دیگر از مقامات بلند پایه اروپایی به هنرمندان مأموریت داده بودند تا برای دیوارها، کاغذ های نقاشی شده نصب کنند. اما به سختی می توان این گونه ها را تا زمان ظهور ماشین چاپ، کاغذ دیواری نامید.

از جمله بقایای شناخته شده کاغذ دیواری اروپایی که هنوز هم وجود دارد، متعلق به سال 1509 است که در کمبریج انگلستان نگهداری می­شود. این اثر طرح یک قطعه چوبی است که بر روی آن، انار طراحی شده است چوبی با الهام ایتالیایی است که در پشت اعلامیه صادر شده توسط هنری هشتم چاپ شده است. چاپ این اثر را به Hugo Goes، در یورك نسبت داده اند.

در سال 1599 برای اولین بار انجمن صنفی نصب کاغذ دیواری، در فرانسه تأسیس شد.

Jean-Michel Papillon، گراور ساز فرانسوی که به عنوان مخترع کاغذ دیواری شناخته می­شود در سال 1675، شروع به ساخت بلوک هایی کرد که با در کنار هم قرار گرفتنشان، یک الگوی تکراری ایجاد می­شد و همین امر باعث شد تا کاغذ دیواری که امروزه میشناسیم کم کم شکل گیرد.

قدیمی ترین نمونه موجود از کاغذ دیواری مخملی، متعلق به Worcester است که تقریبا در سال 1680 ساخته شده است.

روش های تولید کاغذ دیواری توسط انگلیسی ها به شکل قابل توجهی توسعه یافت و تولید آن در قرن 18 در لندن، فراگیر شد. در ابتدا در آنجا نوعی از کاغذ نقاشی شده که بیانگر طرح­هایی از گچبری بودند، رواج یافت ولی رفته رفته کاغذ دیواری توانست جایگاه خود را پیدا کند و طرفداران خود را داشته باشد.


لینک تصویر

در سال 1739، کاغذ دیواری به آمریکا وارد شد، زمانی که Plunket Fleeson در فیلادلفیا شروع به چاپ کاغذ دیواری کرد. در واقع در آمریکا، نخست طرح های اروپایی کپی می­شدند ولی بعد از جنگ، آمریکایی ها خود دست به کار شدند و طرح هایی از گل و بوته گرفته تا طرح های کلاسیک را طراحی کردند.

در سال 1778، به دستور لویی شانزدهم، اندازه طول هر رول از کاغذ دیواری به ده متر (34 فوت) رسید.

در سال 1785 یک فرانسوی با نام Christophe-Philippe Oberkampf، اولین ماشین چاپ کاغذ دیواری را اختراع نمود. در همان سال ها، نیکولاس لویس رابرت فرانسوی هم روشی را برای تولید کاغذ دیواری با طراحی تطابق نامحدود ارائه کرد.

در سال 1798، Alois Senefelder، لیتوگرافی را در آلمان اختراع کرد. 1800 سالی بود که در فرانسه کاغذ دیواری هایی با کلیشه های حکاکی شده با دست را چاپ میکرد.

در سال 1839 انگلیسی ها ماشین چاپ با چهار رنگ را اختراع کردند. در اینجا طرح ها بر روی سیلندرها حکاکی میشد و میتوانست تا 400 رول کاغذ دیواری را در روز چاپ میکرد. در سال 1850 دستگاه چاپ 8 رنگ ساخته شد و در 1874، ماشین چاپ بیست رنگ اختراع شد. در سال 1978 چاپ با گراور که به روش Intaglio نیز مرسوم است توسط Karl Keitsch در استرالیا اختراع شد.

در 1888 برای اولین بار چسب های آماده ای توسط Ferdinand Sichel برای کاغذ دیواری ها ساخته شد. در 1890 در انگلستان فلکسو گرافیک ابداع شد.

ماشین های چسباندن کاغذ دیواری برای اولین بار حدود قرن 20ام ظهور پیدا کرد. اگرچه گفته میشود که چاپ سیلک از ژاپن و چین نشات گرفته است و بین سال های 960 تا 1280 بکار گرفته میشد، اما با این حال این روش برای اولین بار در سال 1907 توسط Samuel Simon به ثبت رسیده است. اولین ماشین چاپ سیلک در سال 1920 ابداع شد.

در عصر ویکتوریا استفاده از طرح های چاپی در اتاق ها بسیار رایج شده بود مخصوصا استفاده از طرح هایی با رنگ های پر زرق و برق. با ورود کاغذ دیواری های چاپ شده با ماشین چاپ، نقش های اسلیمی و گل و بوته ها با انواع قیمت ها توانست جایگاه خود را در اکثر خانه ها پیدا کند. در این زمینه هنرمندانی همچون Louis Comfort Tiffany و William Morris با طبع شاعرانه خود از طبیعت، بر روی بلوک های چوبی، طرح هایی را حکاکی کردند که به یک نماد هنر نو تبدیل شد. در عصر ویکتوریا همانطور که انتظار می­رفت یک موقعیت بزرگ برای رونق و همه گیر شدن کاغذ دیواری بوجود آمد.در طول این دوره که از آن به عنوان دوره طلایی کاغذ دیواری یاد میشود، حدود 400 میلیون رول کاغذ دیواری به فروش رسید.

در سال 1936 ترکیبی از مشتقات سلولوزی به نام (Carboxymethylcellulose (CMC به عنوان چسب کاغذ دیواری به شکل پودر قابل حل در آب توسط Henkel-Zellkleister وارد بازار شد.

بعد از جنگ جهانی دوم، با به روی کار آمدن رزین های پلاستیکی با داشتن ماندگاری، مقاومت و قابلیت شستشو بالا، تمای شرکت های تولید کننده کاغذ دیواری تحولی بزرگ را تجربه کردند.

در 1974 یک انجمن صنفی ملی از فعالان عرصه کاغذ دیواری در آمریکا تشکیل شد.

اگر چه مدرنیسم به زرق و برق روی خوشی نشان نداد و در طول این سال ها از محبوبیت کاغذ دیواری اندکی کاسته شد، اما در قرن 20ام رفته رفته مردم از فضاهای خلوت و بی رنگ و لعاب خسته شدند و تغییر گرایش دادند.

پیشرفت های اخیر در فناوری های دیجیتال، عکس و چاپ باعث شده است تا تجهیزات چاپ مدرن بتوانند کاغذ دیواری های زیبایی را عرضه کنند.

البته دیگر نباید درباره کاغذ دیواری صحبت نمود. زیرا امروزه با یک دیوار پوش مواجه هستیم که توانسته است به شکل معجزه آسایی با قابلیت های متنوعی از جمله قابلیت شستشو، مقاومت بالا در برابر اشعه فرابنفش، ماندگاری طولانی، از پیش چسبیده بودن و غیره خودنمایی کند. هچنین برخلاف نقاشی­ های گران قیمت، کاغذ دیواری های امروزی بسیار مقرون به صرفه هستند.

لینک مطلب

انصراف
© ۱۴۰۱ کاغذ دیواری و دکوراسیون داخلی رویال کینگ، قدرت گرفته از اورمان، تمامی حقوق محفوظ می‌باشد.