مطلب تازه

نصب کاغذ دیواری بر روی کاغذ دیواری

نصب کاغذ دیواری بر روی کاغذ دیواری

چنانچه طرح کاغذ دیواریتان قدیمی شده و حس رضایت بخشی به شما نمی دهد، زمان آن رسیده است تا با نصب یک کاغذ دیواری جدید، تحولی اساسی در منزل خود ایجاد کنید. در این زمان سوالی که مطرح میشود این است که آیا میتوان کاغذ دیواری جدید را بر روی کاغذ دیواری قدیمی نصب نمود؟ جواب این سوال مثبت است. در واقع شما میتوانید ماغذ دیواری مد نظر خود را بر روی کاغذ دیواری قدیمی خود نصب نمایید اما باید چند عنصر را مد نظر قرار دهید.

تماس با ما
از نو

راهنمای تخصصی نصب کاغذ دیواری

راهنمای تخصصی نصب کاغذ دیواری

منبع عکس

به هنگام استفاده از کاغذ دیواری تفاوت زیاد و چشمگیری در دکوراسیون منزل ایجاد می‌شود. حال آنکه اگر نحوه صحیح نصب آن را نیز بدانید، می‌توانید براحتی و بدون دردسر از این دیوارپوش زیبا و محبوب استفاده کنید. نصب کاغذ دیواری آسان است اما جزئیات نصب و ریزه‌کاری‌های آن نیازمند صبر و دقت است. بالاخص اگر کاغذ دیواری مد نظر طرح‌دار باشد، برای در کنار هم قرار گرفتن لبه‌ها و درزها، اهمیت این میزان دقت و توجه دو چندان می‌شود.

بنابراین کافی است که وسایل مورد نیازتان را جمع کنید و بعد از خواندن مطالبی که در اختیارتان می‌گذاریم، دست‌به‌کار شوید.

میزان سختی کار: متوسط

مدت زمان مورد نیاز: این میزان زمان متفاوت است اما ممکن است برای یک اتاق کامل، یک روز زمان صرف شود.

وسایل مورد نیاز:

 • کاغذ دیواری و چسب
 • سطح کار بزرگ مسطح
 • متر
 • نردبان
 • کاغذ سنباده، اسپاکت، کاردک
 • سطل، آب، اسفنج، پارچه
 • کاتر یا تیغ موکت‌بر
 • برس صاف
 • غلتک

زیرسازی و آماده‌سازی دیوارها

اگر قصد دارید کاغذ دیواری را بر روی دیوار خشک نصب کنید، باید در ابتدا دیوار را با پرایمر کاغذ دیواری بپوشانید. همچنین لازم است هرگونه آلودگی و گرد و غبار دیوار را از بین ببرید و رنگ تراشیده‌شده را صاف کنید یا اگر قبلا بر روی دیوار کاغذ دیواری نصب‌شده بود، آن را با استفاده از جداکننده‌های مخصوص، جدا کنید. در مرحله بعد، کلید و پریزها را جدا کنید. سپس با کاردک، درزها و سوراخ‌ها را با اسپاکت بپوشانید و اجازه دهید خشک شود. پس از آن به آرامی سنباده بزنید تا سطح کاملا صاف شود.

نقطه شروع را انتخاب کنید

پس از آماده‌سازی دیوار نوبت به نصب کاغذ دیواری است. نکته حائز اهمیت این مرحله، مربوط به طرح کاغذ دیواری است. به این صورت که اگر کاغذ دیواری انتخابی ساده نباشد، باید در مرحله نصب دقت کنید تا قواره‌ها طوری در کنار هم قرار گیرند که پس از نصب، طرح کاغذ دیواری شکل زیبا و یک‌دستی به خود بگیرد. اما اگر هدفتان این است که کاغذ دیواری را در نزدیکی پرده، گوشه خانه یا پشت در نصب کنید، عدم تطابق کمتر به چشم می‌خورد و از این میزان حساسیت کاسته می‌شود. اما باید دقت کرد که کانون اتاق کمترین درز را داشته باشد.

حالا از نقطه مورد نظر شروع کنید و با استفاده از خط‌کش، یک خط مستقیم عمودی را در نظر بگیرید. در حقیقت این خط، خطی است که اولین قواره کاغذ دیواری با توجه به آن نصب می‌شود.

برش کاغذ دیواری

پس مشخص کردن نقطه شروع، اولین قواره از کاغذ دیواری را از بالا به پایین بر روی دیوار نصب کنید. سپس اگر از کاغذ دیواری اضافه بماند، می‌توانید آن را برش دهید و چنانچه کاغذ تمام شده باشد، برای مابقی دیوار، با توجه به طرح کاغذ دیواری، کاغذ اضافه کنید. پس از اتمام یک قسمت عمودی، نوبت به نصب کردن قواره بعدی است اما این کار باید با دقت و ظرافت انجام شود تا علاوه بر درست قرار گرفتن قواره‌ها درکنارهم و ایجاد نشدن درز، طرح کاغذ دیواری هم هماهنگ باشد.

به صورت کلی چهار نوع طرح وجود دارد: طرح تصادفی، طرح تکراری، راه‌راه و طرح تصادفی.

چسب را آماده کنید

اگر کاغذ دیواری دآرای چسب باشد، کافی است قواره مورد نظر را درون آب با دمای اتاق فرو کنید. البته لازم است که دستورالعمل‌های سازنده را برای زمان غوطه‌وری بررسی کنید. سپس قواره را به آرامی از آب خارج کنید.

اما چنانچه کاغذ دیواری بدون چسب باشد، باید از خمیر و چسب از پیش مخلوط‌شده و یک برس بزرگ برای چسباندن یا غلتک رنگ استفاده کنید. در اینجا باید اطمینان حاصل کنید که تمام منطقه به چسب آغشته شده و هیچ نقطه‌ای جا نمانده است. برای چسباندن کاغذ، قواره را به آرامی از بالا تا وسط بکشید تا تمام صفحه به دیوار بچسبد. سپس لبه پایینی را تا وسط تا کنید. این کار اجازه می‌دهد تا کاغذ به‌خوبی بچسبد و از خشک شدن آن جلوگیری می‌کند.

کاغذ دیواری را نصب کنید

پس از طی مراحل گفته‌شده، اکنون می‌توانید از سقف شروع کنید و نیمی از قسمت اول کاغذ دیواری را با دقت باز کنید و لبه کناری قواره را به آرامی در امتداد خط اندازه‌گیری‌شده قرار دهید. فراموش نکنید که لازم است در ابتدا وانتهای قواره، چند سانت کاغذ اضافی باقی بگذارید. زمانی که قواره در حالت مناسبی قرار گرفت، قسمت زیرین را پایین بیاورید و با دستانتان، کاغذ را بر روی دیوار صاف کنید. برای صاف کردن حباب‌های هوای ایجاد شده، می‌توانید از یک برس صاف‌کننده یا اسفنج مرطوب استفاده کنید. همچنین با استفاده از یک غلتک درز نیز می‌توانید لبه‌های کاغذ را به آرامی صاف کنید.

کاغذ اضافی را مرتب کنید

با استفاده از کاتر می‌توانید اضافی کاغذ دیواری موجود در سقف را جدا کنید. همین مراحل را برای نیمه دوم کاغذ نیز تکرار کنید. در ادامه باید خمیر و چسب اضافی به‌وجود آمده بر روی سقف و دیوار را از بین ببرید و با استفاده از یک اسفنج مرطوب و تمیز، کاغذ را مرطوب کنید تا حباب‌ها از بین بروند.

گوشه ها را صاف کنید

پس از نصب اولین قواره، خمیر و چسب را برای نصب قواره بعدی اعمال کنید. سپس قواره را بر روی دیوار نصب کنید و دقت کنید که گوشه‌ها به درستی و صاف درکنار هم قرار گرفته‌اند. برای گوشه دیوار، لازم است یک شکاف کوچک بر روی کاغذ دیواری ایجاد کنید تا به کمک آن، کاغذ صاف و یک‌دست بر روی سقف بچسبد.

کلیدها و پریزها را نصب کنید

در نهایت می‌توانید کلید و پریزها را در جای خود نصب کنید. اما در صورت تمایل، می‌توانید کلیدها و پریزها را نیز کاغذ دیواری کنید تا با دیوار خود هماهنگ شوند.

نکات قابل توجه:

 • عجله نداشته باشید و کار را به آرامی انجام دهید تا دچار اشتباه نشوید.
 • یک منطقه بزرگ را برای کار کردن انتخاب کنید تا آزادی عمل داشته باشید.
 • دیوار مورد نظر را با چسب بپوشانید و دقت کنید چنانچه حتی یک فضای کوچک بدون چسب و خشک باقی بماند، کاغذ به دیوار نمی‌چسبد و حباب ایجاد می‌شود.
 • سطوح کاغذ را به آرامی صاف کنید و فشار زیادی وارد نکنید.
 • توجه کنید تا قبل از خشک شدن چسب، سطح کاغذ دیواری را با دقت تمیز کنید.

لینک مطلب

انصراف
© ۱۴۰۰ کاغذ دیواری و دکوراسیون داخلی رویال کینگ، قدرت گرفته از اورمان، تمامی حقوق محفوظ می‌باشد.