مطلب تازه

نصب کاغذ دیواری بر روی کاغذ دیواری

نصب کاغذ دیواری بر روی کاغذ دیواری

چنانچه طرح کاغذ دیواریتان قدیمی شده و حس رضایت بخشی به شما نمی دهد، زمان آن رسیده است تا با نصب یک کاغذ دیواری جدید، تحولی اساسی در منزل خود ایجاد کنید. در این زمان سوالی که مطرح میشود این است که آیا میتوان کاغذ دیواری جدید را بر روی کاغذ دیواری قدیمی نصب نمود؟ جواب این سوال مثبت است. در واقع شما میتوانید ماغذ دیواری مد نظر خود را بر روی کاغذ دیواری قدیمی خود نصب نمایید اما باید چند عنصر را مد نظر قرار دهید.

تماس با ما
از نو

نور طبیعی و استفاده از کاغذ دیواری روشن و کمک به صرفه جویی در انرژی

نور طبیعی و استفاده از کاغذ دیواری روشن و کمک به صرفه جویی در انرژی

این عقیده که نور طبیعی بهتر از نور مصنوعی است، درست است یا غلط؟ در پاسخ می‌توان گفت که کاملا درست است. زیرا نور طبیعی باعث روشن‌تر شدن خانه می‌شود و همچنین به موجب آن، خانه بزرگ‌تر جلوه داده می‌شود.

نور یکی از منابع ارزشمند طبیعت است و نور خورشید رایج‌ترین و مهم‌ترین منبع طبیعی نور می‌باشد. ضمن اینکه نخستین ویژگی که در هنگام خرید خانه مد نظر قرار می‌گیرد نیز نور طبیعی است.

به این ترتیب، برای اتاق‌های تاریک، باید به دنبال راه‌ها و وسایلی باشید که از طریق آن نور طبیعی را به اتاق‌ها هدایت کنید. در این راستا می‌توان با انتخاب دیوارپوش، به عنوان مثال کاغذ دیواری با رنگ روشن یا وسایل براق و روشن، به افزایش نور در منزل کمک کرد. علت این امر فایده نور برای بدن است و وقتی بدن در معرض نور آفتاب قرار می‌گیرد، مغز هورمونی به نام سروتونین آزاد کرده و حس خوبی را در فرد ایجاد می‌کند.

علاوه بر مسائل مطرح‌شده نور طبیعی دارای مزایای بهداشتی نیز می‌باشد:

 • افزایش دید
 • بهبود خلق و خوی
 • کمک به خواب بهتر
 • افزایش ویتامین D
 • افزایش هورمون‌های جنسی

همچنین نور در زندگی نیز از اهمیت بالایی دارد:

 • غذا: نور تنها منبع تولید غذا برای همه موجودات زنده زمین است.
 • چشم‌انداز: در حقیقت نور باعث می‌شود که چشم بتواند تصویر اشیا را دریافت کند و آنها را به مغز ارسال نماید.
 • رنگ‌ها: رنگ‌ها باعث زیبا به‌نظر رسیدن دنیا می‌شوند و این در حالی است که در تاریکی هیچ رنگی را نمی‌توان مشاهده کرد. همانطور که می‌دانیم نور، طیف زیادی دارد و هر طیف دارای رنگ خاصی است که به طور گسترده به عنوان VIBGYOR نامیده می‌شوند.
 • نگهداری دما: نور شکلی از انرژی است و نور خورشید دارای انرژی فراوانی است که به وسیله آن زمین گرم می‌شود و همین امر باعث امکان زندگی بر روی زمین می‌باشد.
 • خشک کردن و تبخیر: نور خورشید به خشک کردن خاک، جنگل‌ها و غیره کمک می‌کند. ضمن اینکه نور خورشید باعث تبخیر آب اقیانوس‌ها و غیره می‌شود تا از طریق آن گردش آب ادامه پیدا کند.
 • انرژی خورشیدی: نور طبیعی که از خورشید ساطع می‌شود را می‌توان از طریق پنل‌های خورشیدی، به انرژی سبز یا انرژی تجدیدپذیر تبدیل نمود.

زمانی که نور و روشنایی مناسب باشد، می‌توان کارها را به‌راحتی انجام داد. همچنین در این شرایط، افراد احساس امنیت و راحتی بیشتری دارند و می‌توانند از فضای کاری خود لذت ببرند زیرا نور طبیعی باعث بهبود خلق و خوی شده و فضای مطلوبی ایجاد می‌کند.

در مقابل چنانچه اتاق از نور کافی برخودار نباشد، اتاق کوچک و تنگ به نظر می‌رسد. ضمن اینکه با قراردادن مبلمان، صندلی، میز، کاغذ دیواری با رنگ نامناسب و غیره، این امر تشدید می‌شود و اتاق کوچک و کوچک‌تر جلوه می‌کند.

بنابراین اگر می‌خواهید خانه خود را از نور مملو کنید، لازم است مقادیر نور طبیعی موثر در خانه یا هر ساختمان دیگر را بدانید.

اهمیت نور طبیعی در خانه

علیرغم این واقعیت که نور خورشید، روشن‌ترین منبع طبیعی نور است و با قرار دادن پنجره‌ها می‌توان از آن بهره برد، عموما در طراحی‌های نورپردازی، نور طبیعی کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد. در ادامه چگونگی نور پردازی با استفاده از نور طبیعی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

فازهای نور

 • نور مستقیم خورشید: نور مستقیم خورشید، نور زرد رنگی را ایجاد کرده و با استفاده از پرتوهای خود، اشیا را روشن می‌کند. همین امر باعث تشعشع شده و ممکن است از طریق اشعه ماوراء بنفش به اشیا وجود در اتاق آسیب برسانند.
 • نور غیر مستقیم خورشید: نور غیر مستقیم خورشید کمی سایه‌دار است و تنها سایه‌های نرم را تشکیل می‌دهد. نور ایجاد شده توسط نور غیر مستقیم، بسیار روشن نیست. بنابراین برای ایجاد روشنایی به منابع مصنوعی اضافی نیاز می‌باشد.

آنچه می‌توان انجام داد:

 • آراستن از درختان

هرگز از فضای سبز خارج از منزل خود غافل نشوید زیرا می‌تواند سطح نور داخل منزل را تحت تأثیر قرار دهد. به باغ و باغچه خود بیشتر توجه کنید و درختان، بوته‌ها یا گیاهانی که در اطراف درب‌ها و پنجره‌ها رشد می‌کنند را مرتب کنید تا مانع ورود نور به منزل نشوند.


 • اندازه پنجره‌ها را بزرگتر کنید

قاعدتا پنجره‌های بزرگتر نور بیشتری را به منزل هدایت می‌کنند. همچنین می‌توانید با استفاده از شیشه‌هایی با کیفیت بالا، اجازه دهید نور بیشتری به داخل اتاق‌ها وارد شود. به لطف تکنیک‌های نوآورانه طراحی، پنجره‌های مدرن، از کارایی بالایی برخوردار هستند و انرژی بالایی را به داخل منزل هدایت می‌کنند. ضمن اینکه با استفاده از این پنجره‌ها در تمام طول سال می‌توان از یک درجه حرارت کافی نیز لذت برد.


 • هرگز مبلمان را در جلو پنجره قرار ندهید

از قرار دادن مبلمان و یا هر عنصر تزئینی دیگری در مقابل پنجره اجتناب کنید. زیرا قرار دادن وسایل، مانع ورود نور به منزل می‌شوند. ضمن اینکه نور نیز سبب رنگ پریدگی وسایل و برخی از کاغذ دیواری ها می‌شود.


 • استفاده از رنگ‌های روشن

باید بگویم هیچ چیز روشن‌تر از سفید نیست، حتی اگر رنگ دیوار سفید را دوست نداشته باشید. درحقیقت رنگ‌های روشن و علی‌الخصوص رنگ و کاغذ دیواری سفید، فضای اتاق را روشن‌تر می‌کنند، چرا که این رنگ‌ها بجای اینکه نور موجود را درخود جذب کنند، آن را ساطع می‌کنند و همین امر باعث روشنایی بیشتر اتاق می‌شود.


 • قرار دادن آینه در مقابل پنجره

اضافه کردن آینه در مقابل پنجره، به انعکاس نور طبیعی کمک زیادی می‌کند. در واقع می‌توان گفت زمانی که قادر به تغییر کیفیت نور نیستید، بهترین کار قرار دادن آینه است تا به خوبی نور طبیعی را در خانه بازتاب کند. همچنین در اتاق‌هایی که نیاز به نور طبیعی بیشتری وجود دارد، می‌توان سطوح بازتاب‌دهنده دیوارها را افزایش داد.


 • اتخاذ طراحی باز

اگر خانه به صورت باز طراحی شده باشد، مسلما نور بیشتری وارد خانه می‌شود. بنابراین به جز اتاق خواب و سرویس بهداشتی که در آن مردم نیازمند حریم خصوصی هستند، می‌توان آشپزخانه را به‌صورت باز طراحی نمود.


نکته: به هنگام ورود نور طبیعی در خانه، نور پخش می‌شود و هنگام عبور نور از یک اتاق به اتاق دیگر، از شدت آن کاسته می‌شود و همین امر باعث می‌شود که گاهی اوقات یک "غار تاریک" ایجاد گردد. در واقع "غار" یک اثر نورانی منفی است و زمانی اتفاق می‌افتد که پنجره‌ها متناسب اتاق نباشند. یک راه مناسب برای جلوگیری از ایجاد "غار تاریک" این است که در بخشی از اتاق که نور طبیعی دریافت نمی‌کند یک پنجره سقفی یا یک لوله نور خورشیدی نصب کنید. البته این راه‌کار می‌تواند هزینه‌بر باشد و گاها امکان پذیر نیست!


 • ایجاد پنجره سقفی

پنجره‌های سقفی راه موثری برای ورود نور طبیعی به خانه هستند. در حقیقت منظور از پنجره‌های سقفی، پنجره‌هایی است که در سقف اتاق نصب می‌شوند. زمانی که استفاده از هر نوع پنجره دیگری در اتاق غیر ممکن است، این نوع از پنجره‌ها یک روش عالی برای آوردن نور به اتاق‌ها می‌باشند.


مزیت پنجره سقفی این است که به نسبت پنجره‌هایی که در دیوار کناری خانه نصب می‌شوند، نور بیشتری را برای خانه فراهم می‌کند. از این راه‌کار می‌توان برای اتاق‌های شمالی استفاده نمود.

 • جایگزینی دیوار با شیشه

این مورد روش آسانی نیست اما می‌تواند کاملا موثر باشد. جایگزین کردن دیوار بیرونی با شیشه می‌تواند مقدار مناسبی از نور طبیعی را برای خانه به ارمغان بیاورد.


 • براق و صیقلی کردن

یک روش موثر دیگر این است که می‌توان در آشپزخانه و حمام از سطوح و وسایل صیقلی و براق استفاده نمود تا فضای اتاق را روشن‌تر و بزرگتر را نشان داد. همچنین با انتخاب کاغذ دیواری مناسب با رنگ روشن نیز می‌تواند یک انتخاب مناسب محسوب شود.


بنابراین چنانچه می‌خواهید منزل روشنی داشته باید و آن‌را بزرگ‌تر و راحت‌تر از آنچه هست جلوه دهید، می‌توانید از گزینه‌هایی که مطرح شده، در منزل خود به‌کار بگیرد.

لینک مطلب

انصراف
© ۱۴۰۰ کاغذ دیواری و دکوراسیون داخلی رویال کینگ، قدرت گرفته از اورمان، تمامی حقوق محفوظ می‌باشد.